Čistenie DPF filtra

Dieselové motory na rozdiel od benzínových nevyrábajú toľko CO2, ale produkujú neporovnateľne väčšie množstvo prachových – rakovinotvorných častíc. Diesel Particulate Filter sú zariadenia, ktorých cieľom je filtrovať tieto pevné častice z výfukových plynov. Ich účinnosť je približne 80% a slúžia na dodržiavanie emisných noriem, ktoré má väčšina štátov uvedené v legislatíve. Ich nefunkčnosť resp. neprítomnosť sa trestá vysokými pokutami a označením vozidla ako nespôsobilé pre prevádzku.

Emisné normy EÚ

Niektoré automobilky (väčšinou francúzsky výrobcovia) začali DPF filtre montovať do automobilov už v roku 2000. Vtedy platila emisná norma Euro 3. Celoplošne sa však objavili až v roku 2006 kedy platila norma Euro 4. V súčasnosti je aktuálna emisná norma Euro VI.

Filter pevných častíc si môžete predstaviť ako dutinové keramické teleso, ktoré je súčasťou výfuku, s množstvom kanálikov schopnými zachytávať pevné častice.

Každý filter sa začne upchávať už po niekoľkých stovkách km. Kanáliky sa zanesú sadzami, jeho účinnosť klesá a je potrebná regenerácia – vyčistenie. Interval regenerácii DPF filtrov je približne 100 000 km, pokiaľ výrobca neurčí inak. Ak tento proces čistenia prerušíte, filter sa upchá a dôjde k trvalému vytvoreniu usadenín v jeho kanálikoch.

Čo spôsobuje upchatý DPF filter?

  • Citeľne sa zníži výkon vozidla
  • Spotreba pohonných hmôt sa zvýši
  • Vaše vozidlo sa stane silným neekologickým účastníkom cestnej premávky
  • Zníži sa regeneračná schopnosť filtra, čo môže spôsobiť poškodenie alebo zničenie motora

Akonáhle začne svietiť na palubnej doske kontrolka filtra pevných častíc, je najvyšší čas hľadať riešenie.

Ako vyriešiť problém s upchatým DPF filtrom?

1. Nový DPF filter

Originálny filter pevných častíc vás bude stáť 1000 eur a viac. Môžete kúpiť tzv. náhradu ale s vysokou pravdepodobnosťou iba vyhodíte peniaze von oknom.

Do filtra nevidíte a nech vás bude predajca akokoľvek presviedčať, väčšina z týchto náhrad obsahuje len minimum vzácnych kovov potrebných na zachytávanie pevných častíc. Po niekoľkých km z neho bude len výfuk, ktorý vám spôsobí ďalšie problémy. Ak teda nový filter, tak len originál. Aj to len v nevyhnutnom prípade.

2. Odstavenie DPF filtra

Určite vám to urobí niekto „šikovný“ za stovku – dve. Počítajte však s rizikom.  Za akýkoľvek zásah do emisného systému vozidla hrozí pokuta. A nielen na Slovensku, kde by ste cez STK a EK neprešli.  V zahraničí budete musieť z prasiatka vytiahnuť od 2000 – 3000 €.

Odstránený DPF filter už nevrátite naspäť, musíte kúpiť nový, nehovoriac o vysokom ekologickom riziku pre okolie. Naviac riskujete aj poruchy na vozidle spôsobené nesprávnym naprogramovaním riadiacej jednotky.

3. Čistenie DPF filtra

Metód čistenia DPF filtrov je niekoľko a musíte si uvedomiť, že následky nesprávneho čistenia DPF filtrov znášate vy ako majiteľ vozidla. Medzi prvé spôsoby regenerácie patrilo rozrezanie výfuku, vyčistenie a následné zvarenie. Ďalšie metódy ako čistenie vodou, vypaľovaním alebo pomocou sprejov atď. sú spôsoby, ktorých účinnosť tiež nie je vysoká a bezpečná z hľadiska investície. Bežne dochádza k puknutiu, poškodeniu filtračnej vložky alebo celkovej nefunkčnosti spôsobenej zlým zvarením. Ak čistiť, tak osvedčenou metódou.

DPF filtre čistíme nemeckou technológiou ADVANPURE Cleaning Technology

Ide o novú protismernú technológiou spoločnosti Advanpure GmbH. Čistenie DPF filtra sa vykonáva v uzavretom okruhu bez potreby rozrezania jeho obalu. V priebehu čistiaceho procesu dochádza k šetrnému avšak účinnému odstráneniu min. 95 % popola nahromadeného vo vnútri, pričom sa žiadne škodlivé častice nedostanú do ovzdušia.

Premyslené a dobre koordinované postupy tejto technológie, vrátane rozsiahlej kontroly kvality, majú schopnosť obnoviť filter takmer do pôvodného stavu. Vďaka tomu získate záruku dodržania odporúčaných servisných intervalov čistenia.

Prečo čistiť DPF filtre u nás

Vieme, že potrebujete ušetriť čas a finančné prostriedky. Preto sme vybrali špičkovú technológiu čistenia a efektívne nastavili všetky služby. 

Vyčistíme aj extrémne zanesené DPF/FAP filtre ako z osobných, tak aj z nákladných vozidiel, autobusov, dodávok, stavebných strojov, manipulačnej alebo poľnohospodárskej techniky.

Všetko na jednom mieste

Odmontujeme – vyčistíme – namontujeme. Žiadne niekoľkodňové čakanie kvôli zasielaniu DPF filtra do iného servisu.

Záruka kvality

Po čistení dostanete originálny protokol, kde budú uvedené presné informácie o výsledku čistenia. Žiadne hodnoty „od oka“.

Až 95% účinnosť čistenia

Pre vás úspora. Dobre vyčistený filter pevných pomáha spaľovaciemu systému, spotreba je nižšia, motor spokojný a vaša peňaženka tiež.

Skontrolujeme aj motor

Filter len filtruje to, čo motor spáli. Na vašom aute skontrolujeme či je celý systém v najlepšej kondícii a vyhneme sa možným problémom v budúcnosti.

Nie ste z BB? Žiadny problém

Nechajte si filter demontovať v hocijakom autoservise. Vyzdvihneme si ho, vyčistíme a pošleme naspať.

Máte vozový park?

Potom vás poteší, keď spravíme výhodnejšiu cenu na mieru. Nebude to zadarmo, ale rozdiel spočítate na prvý pohľad.

U nás získate záruku za vyčistenie DPF filtra

Vďaka špičkovej technológii dostanete rovnakú záruku ako na nový DPF filter. Podmienkou je, aby celý emisný systém fungoval na 100%. Pokiaľ ku nám prídete s vozidlom, v rámci čistenia DPF filtra skontrolujeme správnu funkciu katalyzátora, vstrekovacích ventilov a spätného vedenia výfukových plynov EGR. Nepočítajte so zárukou ak vozidlo nebude v motoricky bezchybnom stave alebo ak použijete nedovolené či nekvalitné palivá a prísady.

Aká je cena za čistenie DPF filtra?

Porovnajte naše ceny s konkurenciou, ktorá čistí rovnako špičkovou technológiou. Nebudete ani chvíľu váhať.
Druh čistenia Cena s DPH
Vyčistenie DPF filtra osobne od 130 €
Vyčistenie FAP filtra osobne od 130 €
Vyčistenie katalyzátora od 130 €
Vyčistenie DPF filtra úžitkové/dodávkové vozidlo od 150 €
Vyčistenie FAP filtra spojeného s katalyzátorom/rozoberateľný od 250 €
Vyčistenie filtrov nákladných vozidiel, traktorov, autobusov od 450 €
Demontáž DPF filtra alebo katalyzátora v našom autoservise
počet hodín záleží od druhu vozidla
24 €/h

Objednajte si vyčistenie DPF filtra už dnes

Počítajte s maximálnou kvalitou a výhodnou cenou. Stačí vyplniť jednoduchý formulár.